Galvenā         Blogi         Kontakti         Reklāma         Abonēšana         Noteikumi    
 
Login: 
Parole: 

Aizmirsāt paroli?

  Ziņas             Šodien:     509
             Vakar:      570
            


twitterLouisBonny - Louis Bonnydjale25 - Dzīves ritmādjale25 - Na uliceitaly - Kā tu sapņo savu nākotni?
Blogo arī Tu!
Jēkabpilī: Meistardarbnīcu cikls “Krustpils tipa villaines izšūšanas apmācība” (0)

Šogad projekts „Darini pats savu Krustpils tautas tērpu” tiek turpināts ar V kārtu – meistardarbnīcu ciklu „Krustpils tipa villaines izšūšanas apmācības”.

Pirmā nodarbība norisināsies 2018. gada 13. janvārī plkst. 12.00 Jēkabpils Vēstures muzejā. Nodarbību vadīs Dr. Hist. Aija Jansone, Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Pirmajā nodarbībā notiks ievadlekcija par villaiņu vēsturi un to daudzveidību. Kā arī praktiska nodarbība - savas izšujamās villaines izvēle, zīmējuma sagatavošana, tiks izstrādāts vēlamās villaines pamatauduma izmēra / diegu sadalījums audējai. Nodarbības laikā arī tiks pārrunāts par nepieciešamo materiālu atlasi un to iegādi.

Krustpils tipa villaine ir 18.gs.b. – 19.gs. 1.puses zemnieku godu drānu visgreznākā apģērba daļa – izšūta plecu sega, ar lielu estētisku un kultūrvēsturisku vērtību, tā ir sieviešu ceremonijas tērpa sastāvdaļa, ko sedz kāzu, kristību u.c. ģimenes un kalendāro ierašu gadījumos. Par Krustpils tipu tā ir nosaukta tāpēc, ka greznākie tās varianti ir iegūti tieši Krustpilī vai tai tuvā apkārtnē.

Krustpils villaine ir darināta no dabiski baltas aitas vilnas, trinīša tehnikā vienā steļļu platumā austa auduma, rotāta ar krāsainu izšuvumu, papildināta ar celu apaudiem gar villaines garajām malām un celu bārkstīm tās galos.

Mūsdienās villaiņu izšūšanas tradīcijas turpināšanai ierosmi var smelties no dažādās Latvijas muzeju krātuvēs un privātajās kolekcijās saglabātām ziņām par Krustpils tipa villainēm (to materiālu, rotājuma kompozīciju un izpildījuma tehnikām), bet praktiskās prasmes apgūt pieredzējušu audēju, izšuvēju un celu darinātāju vadībā.

Krustpils tipa villaine ir neatņemama mūsdienu Krustpils tradicionālā tautas tērpa sastāvdaļa.

Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Iepriekšēja pieteikšanās līdz 12. janvārim 65221042.

Dalības maksa: 1.00 eiro.

 

Iluta Bērziņa,
Jēkabpils Vēstures muzeja
Galvenā krājuma glabātāja 10.01.2018Komentārs
Copyright Jēkabpils rajona neatkarīgais laikraksts.

Web site engines code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke

Developed by vl-web studio and SIA AZcom